Maribor - Celje - Ljubljana - Koper
Stopite v stik z našimi strokovnjaki: info@ddd.si | 080 2003

Prave muhe = f.: Muscidae

Navedeni vrsti sta prava, primarna sinatropa (se najpogosteje nahajajo v bližini človeških bivališč). Legla muh so lahko vseh rastlinskih in živalskih substratih, ki so v stanju dekompozicije. V urbanih področjih (v mestih) so to odlagališča gospodinjskih odpadkov, industrijskih odpadkov, mestne deponije, različna trupla, človeški in živalski izločki (ekskrementi), itd. V ruralnih področjih (na deželi) so to hlevski gnoj, gnojnica, ekskrementi domačih živali, deponije smeti, itd.

Domača muha = Musca domestica

Velikosti do 7.5 mm. Značilni par velikih, fasetnih oči. Najraje ima človeška bivališča in se najbolje počuti na umazaniji. Je dnevno aktivna in se pogosto čisti. Pri iskanju hrane je lahko zelo nadležna. Jajčeca odlaga na gnijoče snovi. Letno ima do 8 generacij, v ugodnih razmerah se lahko razvije iz jajčeca do bube v enem tednu. Prezimi lahko kot buba ali kot ličinka. Prehranjujejo se s tako imenovano zunanjo prebavo – na hrano izločijo prebavne sokove, in ko se ta prebavi (zadostno razkroji), jo posesajo. So prenašalke različnih bolezni.

Mesarska muha = Sarchophaga carnaria

Velikost 10 – 15 mm. Najraje ima bližino človeških bivališč. Opazimo jo na cvetju in iztrebkih. Hrani se z medečino in drevesnimi sokovi. Samica ne leže jajčec, pač pa vbrizga že razvite ličinke v sveže meso, namenjeno za hrano, pa tudi v odprte rane ljudi in živali. Ličinke imajo kratko razvojno dobo in se zabubijo v sodčkasto bubo.

Zlata muha = Lucilia caesar

Velikost do 12 mm, kovinsko zlato-zelene barve in se močno sveti. Najraje ima bližino človeška bivališča. Opazimo jo na gnijočih snoveh, iztrebkih in tudi na cvetju. Leta od junija do septembra. Jajčeca odlaga na gnijočih snoveh živalskega in rastlinskega izvora, priložnostno tudi v gnojne rane.

Muhe prenašajo najrazličnejše bolezni, kot sta zastrupitev s hrano in dizenterija.